Šachový turnaj

Dne 18. 3. proběhl na ZŠ Velichovky přebor žáků v šachu. Napínavých bitev s armádou šachových figurek se zúčastnilo 12 hráčů (8 chlapců a 4 dívky). Turnaj proběhl v přátelském duchu za podpory vedení školy. Pro většinu účastníků se jednalo o první vykročení do šachových soutěží. Šachy rozvíjí u dětí logické a matematické myšlení, prostorovou představivost, kreativitu. Učí děti rychle se rozhodovat, vybírat „nejlepší“ volbu z velkého množství možností. Zlepšují paměť, schopnost soustředit se a přispívají tak k lepším školním výsledkům.

Hrálo se švýcarským systémem na 5 kol tempem 2x10 minut na partii. Vítězkou turnaje se  s 100% ziskem 5 bodů z 5 partií stala Šárka Marxová, která už rok hraje závodně za ŠO TJ Jiskra Jaroměř. V partiích využila své zkušenosti, dobře hospodařila s časem a zaslouženě získala zlatou medaili. Druhé místo v turnaji a stříbrnou medaili vybojoval Antonín Korytiák s 3 body. Hrál útočné partie a je vidět, že ho šachy baví. Stejný zisk 3 body a bronz za třetí místo si pěkným výkonem zajistil největší bojovník turnaje Vojtěch Dostál. Čtvrté místo a 3 body získal také Vojtěch Korytiák. Dlouho v turnaji vedl společně s Šárkou a dokázal, že mu nechybí odvaha ani talent. Turnaj se povedl i ostatním hráčům. Antonín Tomek, Emma Kašpárková, Tomáš Abrahám, Milan Kukal, Jan Otman, Matěj Rode, Králičová Johana a Tauchmanová Natálka dokázali, že se za šachovnicí na 64 polích nikoho nezaleknou. Je jen na nich, zda je budou šachy bavit, budou trénovat, jezdit na turnaje a hrát co nejvíc partií.

Turnaj sledovali diváci z řad učitelů, rodičů a dětí z družiny. Na závěr si všichni účastníci vysloužili velký potlesk. Domů si kromě zážitků odnesli ceny, medaile, diplomy a pamětní listy. Poděkování patří zaměstnancům a vedení ZŠ Velichovky za pomoc s uspořádáním sportovní akce pro děti a nákup cen.

Mgr. Petr Staněk (vedoucí šachového kroužku)